A telekvásárlás előtt 2.

2025.02.20

Mi építhető és hogyan?

Sokan gondolják azt, hogy a tulajdonukba kerülő földterület egy szabadfelhasználású dolog. Sajnos (nem sajnos), ez egy nagy tévhit, számos szabálynak kell megfelelni egy építkezés során.

A településeket különböző felhasználhatóságú területekre, úgynevezett övezetekre osztják. Vannak lakóövezetek, kereskedelmi, mezőgazdasági stb. övezetek.

Vannak ezekre az övezetekre általános érvényű, országos előírások, de az adott település is szabályozza, hogy mit és hogyan lehet elhelyezni. Egyes területeken csak lakó funkciójú épületeket lehet elhelyezni, más területeken pedig ellenkezőleg, pont csak valamilyen kereskedelmi épületet, gyárat, vagy tároló/raktározó építményt lehet elhelyezni.

(Itt most nem térek ki azokra a speciális esetekre, melyek védtett vagy műemléki környezetben történő építkezésekre vagy átalakításokra vonatkoznak.)

Nagyon fontos ezért, hogy a telekvásárlás előtt győződjünk meg mi magunk is arról, hogy a családi házunk elhelyezhető-e az adott területen belül. Itt ismételten megemlítem, hogy már ezen a ponton hasznos lehet kikérni egy szakember véleményét, hiszen innen továbbmenve arról is megbízható tájékoztatást kaphatunk, hogy a választott elken egészen pontosan hova lehet építkezi, mekkora részt foglalhat el az épület, milyen magas lehet, és mennyi zöldterületet kell meghagyni.

Ugyanis ezek mind nagyon fontos szempontok, és bár elsőre nem tűnik bonyolultnak a számítások sora, de a különböző szabályozások és kivételek értelmezése még sokszor a gyakorlott ember számára is időbe telik, nem beszélve arról, hogy sokszor egy-egy épület külső formáját is egyeztetni kell az adott településen illetékesekkel, hogy úgymond az majd illeszkedjen az adott területbe. Nem építhetünk például hűn áhított modern lapostetős emeletes családiházat mélygarázzsal, ha a szabályozásban az áll, hogy csak oromfalas, magastetős házak épülhetnek, 4,0 m magasságig. Sok helyen ráadásul a terepszint alatti beépítést sem engedik.

Összegezve, bármit, amit a telken elhelyezünk, és az elhelyezést követően, nem áthelyezhető (alaphoz, földhöz kötött), meghatározott helyen, módon és méretben szabad csak elhelyezni. Az iránymutatáshoz pedig egy bonyolultabb helyzetben érdemes egy építészt felkeresni, aki tudja minek hol kell utánajárni, és kivel kell esetleg felvenni a kapcsolatot.