5 gyakori hiba építkezés és felújítás alatt

2025.04.24

Egy építkezésbe vagy felújításba belevágni, - legyen az bármilyen kisméretű - váratlan kiadásokat jelenthet. Éppen ezért fontos, hogy már az elején figyelembe vegyük a várható nehézségeket, hiszen ha fel tudunk készülni, jelentős összegeket spórolhatunk meg.

1. Alaprajz és bútorozás.

A interneten fellehető vonzó képek könnyen elvihetik az ember szemét, a terek méretének és arányainak nem megfelelő megválasztása élhetetlen környezetet teremthet. Minden formailag és színvilágilag jól megkomponált és modern és letisztult, de nem szabad elfelejteni, hogy minden tér tökéletesen egyedi. Számít a megvilágítás, a nap hogyan éri majd a falakat, mert bármilyen hihetetlen, ugyanaz a szín, más napszakban másként fog látszani, nem beszélve a visszavert árnyalatokról, az elhelyezendő lámpák fényének melegségéről és erősségéről. Egy jó tervező figyelembe veszi az adottságokat és midig a körülmények és az igények együttes figyelembevételével dolgozik. 

Fontos nagyon, hogy amikor készül az otthon terve, az alaprajz legyen jól átgondolt és bútorozott. Nem győzöm ezt hangsúlyozni, mert egy tárgynak, bútornak, amit elhelyezünk nem csak tér, de használati helyigénye is van. Ezek jól bevált ökölszabályok, tulajdonképpen az interneten fellelhetőek, a lényeg, hogy gondoljunk rá. Hiába hisszük például, hogy egy 2,50 m széles helyiség elég az étkezőasztalnak, ha bekerül a minimum  90 cm széles asztal, két oldalán a kihúzott székekkel, hamar kívül találhatjuk magunkat a szobán. Persze léteznek az "elfér az ott" és a "az előző lakásomban is így volt, és tudtam élni vele" fogalom gyűjtemény, de olyan kevés kell hozzá, hogy jó legyen, ha már az elején átgondoljuk a használatokat, az életet a tervezendő otthonban. Mert nem csak a "lehet élni vele", hanem a jó, a kényelmes, az életünket támogató tér legyen a cél. Ha a ház vagy lakás kialakítása nem igazodik az igényekhez, az később öröm helyett sok keserűséget és költséges javításokat eredményezhet.


2. A költségek alábecsülése

Nem tudom eléggé hangsúlyozni a mindenre kiterjedő költségvetés készítését. Egy "egyszerű" fürdőszoba felújításánál nem szabad csak a burkolólappal és a ragasztóval számolni, hiszen jelentős összegeket képezhetnek a kimaradt burkolatváltók, szegélyek, vagy akár csak a felújításhoz szükséges eszközök megvásárlása is. Jó tanács, hogy inkább mindig legyen plusz 10-20% tartalék, minthogy ugyanennyit rá kelljen számolni!

3. Szakember megúszása

Nem állítom, hogy minden munkához feltétlen szükséges tervezőt megbízni, de ha bármilyen bizonytalanság felmerül, egy tanácsadás mindig hasznos lehet. Érdemes azzal számolni, hogy bár a saját igényét mindenki maga ismeri a legjobban, egy adott problémával valószínűbb, hogy egy szakember gyakrabban került szembe, ezáltal pedig olyan megoldásokat is javasolhat, amikre elsőre nem is gondolnánk. Egy rossz kivitelezés vagy tervezés hosszú távon sokkal többe kerülhet.

4. Gyenge minőségű és nem megfelelő anyagok használata

Az építkezés kémia. Akár szeretjük, akár nem fontos ismerni legalább a működését bizonyos anyagoknak, mert nem feltétel nélkül építhetőek össze. A jó vízszigetelés és burkolatok felhelyezése éppúgy megköveteli a technológiai alapismereteket, mint egy tartós és megfelelően teherhordó alapozás elkészítése. Érdemes figyelni az árakra is, mert bár az olcsóbb anyagok elsőre csábítóak lehetnek, be kell látnunk, hogy csodák nincsenek. Ha valami meseszerűen alacsony árú, akkor valószínűleg rövidebb élettartamú és hosszú távon drágább javításokat eredményez.

5. Engedélyek és szabályok figyelmen kívül hagyása

Őszinte véleményem, hogy a szabályok megkerülésével nem magunknak teszünk jót. Sok esetben tűnhetnek indokolatlannak és feleslegesnek a különféle előírások (több esetben magam is egyet tudok érteni), ugyanakkor hosszútávon jobb a nyugodt alvás. Az engedély nélküli bővítések és átalakítások vagyonokba kerülhetnek, nem beszélve arról, hogy a szabályok ismerete nélkül nem megfelelő módon épített építményeket akár utólag lebontásra is ítélhetik a hatóságok.