A telekvásárlás előtt
A telekvásárlás előtt
Számos szempontot érdemes figyelembe venni, mielőtt végleges döntést hoznánk a telekvásárlás előtt. Ezek a szempontok kihatnak nem csak az ezt követő építkezés menetére, de a hosszútávú életvitelünkre is.
Természetesen ahányan vagyunk, ezek a szempontok annyi változatban lehetnek megfelelőek vagy kritikusak, de vegyük sorra a mindenképpen megfontolásra érdemeseket.

Az elhelyezkedés és környezet
Talán nem is érdemes magyarázni, hogy az egyik legjelentősebb tényező, hogy hol legyen leendő otthonunk. Érdemes átgondolni, hogy mennyire fontos a számunkra a belváros, vagy a zöldövezetek, parkok és ligetek közelséges, és ha úgy döntenénk, hogy egyik helyről a másikra megyünk, hogyan tudunk eljutni. Meg kell vizsgálni a tömegközlekedést, van-e megfelelő járat a közelben, milyenek az üzletek, vannak-e megfelelő szolgáltatások a környéken, illetve mennyit és hogyan vagyunk hajlandóak utazni érte. Nagyvárosokban az autós közlekedés esetén is mérlegelendőek a távolságok, hiszen egy dugóban töltött délután nem kevés bosszúságot tud okozni.
Ha a belvárosi forgatag mellett döntünk, érdemes lehet eseténkén tenni egy-egy hatalmas sétát a környéken, mekkora zaj és élet uralkodik olyankor a területen. Ha nem kedveljük az éjszakai életet, akkor javasolt inkább egy a rendezvény helyszínektől távolabb eső helyet választani.

A
kertvárosnál már korábban említett közlekedési rendszert kell közelebbről
szemügyre venni, a boltok nyitvatartását és egyéb üzletek meglétét. Csábító
lehet egy újonnan épülő lakópark, vagy még csak telekkiosztásnál járó modern
házakat ígérő környezet, de nagy valószínűséggel egy még csak most épülő városrész
kezdetben számos hiányossággal küzdhet. Előfordulhat, hogy még nem minden
telekhez került bevezetésre minden közmű, sok idő lehet az elektromos és
szolgáltatási hálózatok kiépítése, nem beszélve az építkezéssel járó egyéb körülményekről.
A por, a zaj és a közlekedés esetleges nehézkessége ellenére nem kell feltétlen
eldobni ezt a lehetőséget, hosszútávon biztos, hogy kedvező megoldás.

Egy harmadik lehetőség, hogy a már beépült kertvárosban keresünk egy olyan telket, amely ugyan nem üres, de a rajta levő építmény állapotából kifolyólag telekáron adják. Ez a lehetőség teremthet nagyon jó és nagyon nehéz helyzeteket is. Környezet szempontjából biztos, hogy egy jólműködő organizmus részei leszünk, bejáratott helyekkel, iskolával, óvodával, kiépített tömegközlekedési rendszerrel. Alapos vizsgálódást igényel azonban a telken található építmény. Könnyen lehet, hogy egyes részei még hasznosíthatóak lehetnek, például az alapozás nagy valószínűséggel jó állapotú lesz, ehhez mindenképpen szükséges lesz egy statikus, azaz tartószerkezettervező, hogy biztosan meg lehessen állapítani, milyen terheket lehet még tenni az alapra. Hatalmas költségeket lehet így megspórolni, a földmunka, a tereprendezés és maga az alap betonozása mind jelentős összegekbe kerül. Ugyanakkor némileg behatárolt lesz, hogyan is helyezzük el új otthonunkat. Ha bizonytalanok vagyunk benne, hogy megfelelően kialakítható-e az adott szerkezettel az igényeinknek megfelelő otthon, érdeme egy építészt is felkeresni, aki egy gyors felmérés után már alaprajzokkal szolgálhat így könnyebbé válhat a döntés.

Akárhogyan is, minden lehetőségnek megvannak a maga előnyei és hátrányai, a saját életmódunk és ritmusunk alapján kell meghozni a döntést. A zöldövezet sem mindenki számára fontos, ahogyan a zajos éjszakák sem mindenkinek zavaróak. Családdal, vagy anélkül, át kell gondolni azt is, mennyi időt szánnánk az építkezésre, és hogy készek vagyunk-e a meglévő felhasználásával létrehozni valami újat.